تبلیغات
رشته مدیریت دانشگاه پیام نور - ۲9 راز مدیریتی جك ولش در جنرال الكتریك

رشته مدیریت دانشگاه پیام نور

...........دهستانی

جك ولش در سال 1928 در آمریكا به دنیا آمد. كارشناسی مهندسی شیمی را از دانشگاه ام.آی.تی و كارشناسی ارشد و دكترای همان رشته را از دانشگاه ایلی نویز گرفت. وی پس از طی مراحل مختلف مدیریتی در بخشهای مختلف شركت جنرال الكتریك، در سال 1980 در 45 سالگی به عنوان نوزدهمین مدیرعامل شركت 120 ساله جنرال الكتریك به كار مشغول شد. او بلافاصله انقلاب جدیدی را در شركت آغاز كرد و به كاركنانش دستور داد همه وقت هــدردادن های دیوانسالارانه و بودجه بندیهای فریبنده را كنار بگذارند. وی سپس با كوچك سازی شركت به استفاده از اندیشه تمامی كاركنان در بهبود فعالیتهای شركت دست زد. این فعالیتها همراه با توسعه نگـــــــرش 6 سیگما و ورود به حوزه فعالیتهای شبكه ای سبب شد كه سهام 100 دلاری شركت در ابتدای شروع به كار او به بیش از دو هزار دلار برسد و درنتیجه سود سالانه 27 میلیارد دلاری سهام به 80 میلیارد دلار و دارایی 25 میلیارد دلاری به 400 میلیارد دلار افزایش یابد. جك ولش پس از 40 سال حضور در جنرال الكتریك كه 20 سال آخر آن در بالاترین پست اجرایی (مدیرعاملی) سپری شد الگوی موفقی از آینده نگری و فداكاری و تدبیر و مسئولیت را در مقابل مدیران در سطح جهان قرار داد و خود را شایسته نامزدی مدیر برتر قرن بیستم كرد.

كلیات
- مدیر رؤیایی (تاكتیك های مدیریتی برای رسیدن به مرزهای رقابت)

1 - راز مدیریتی اول: قدرت تغییرات را مهار كنید: از میان تمام ایده ها و دستورالعمل های جك ولش هیچیك مهمتر از این دستور ساده نیستند: «تغییر كنید قبل از آنكه خیلی دیر شود». برخلاف سایر مدیران تجاری، ولش عاشق ایجاد تغییرات بود. او این كار را هیجان انگیز و متهورانه می دانست. یكی از ابتكارات وی، «تمرین تدبیر» نام داشت و این ابتكار یك برنامه 10 ساله برای استفاده از تفكرات كارمندان بود. تمرین تدبیر طراحی شده بود تا كارمندان بتوانند دانش خود را در شركت مطرح و از آن استفاده كنند.

دستورالعمل های ولش: پذیرای تغییرات باشید، اجتناب از تغییرات آسان است. اطمینان حاصل كنید كه كارمندان از تغییرات با آغوش باز استقبال می كنند.

2 - راز مدیریتی دوم: با واقعیت روبرو شوید. معنای روبرو شدن با واقعیت این بود كه به تجارت های جنرال الكتریك با نگرشی كاملاً جدید توجه شود. ولش این فرایند را «بازسازی» نامید. منظور از بازسازی این بود كه با یك نگاه واقع بینانه به سراسر كمپانی نگریسته شود و سپس همه قسمتهای موجود به شكلی دوباره چیده شده و براساس این نگرش با هم ارتباط داده شوند.

3 - راز مدیریتی سوم: مدیریت كمتر مساویست با مدیریت بهتر. او از مدیران می خواست تا در امور جزئی برای كارمندان خود مزاحمت ایجاد نكنند. تمــــام آنچه كه جك ولش به مدیران می گــــوید در قالب این كلمات ساده بیان شده اند:

- آرامش خود را حفظ كنید.

- به زیردستان خود كمی آزادی بدهید.

- اجازه بدهید كه آنها خودشان به انجام امور بپردازند.

- سعی كنید كمتر مدیریت كنید.

- درنتیجه این كارها، شما كارمندان فعال تر و بهره ورتری خواهید داشت.


4 - راز مدیریتی چهارم: یك تصویر بسازید، سپس كنار بروید. یكی از توصیه های ولش، كوچك سازی است. كوچك سازی به معنای داشتن كارمندان كمتر است. ولش در این باره می گوید: «هرچه تعداد ما كمتر می شود، بهتر می توانیم با هم ارتباط برقرار كنیم، چون واسطه ها و فیلترها كمتر می شوند. ما متوجه شدیم كه با تعداد لایه های كمتر، دارای ظرفیت مدیریتی بیشتری خواهیم بود. ما بهتر مدیریت نمی كردیم، بلكه كمترمدیریت می كردیم و این بهتر بود».


5 - راز مدیریتی پنجم: هرگز به دنبال یك ایده اصلی نباشید، بلكه درعوض چندین هدف روشن و كلی را به عنوان استراتژی های تجاری تعیین كنید. او توصیه می كند كه یك چارچوب كلی برای عملكرد تیم خودتان تعریف كنید، ارزشهایی را مشخص كنید كه با اهداف كمپانی سازگاری داشته باشند و بیانگر تصویر فرهنگ و اهداف كمپانی باشند و بالاخره اطمینان حاصل كنید كه فضا و مجال كافی برای مانور دادن در كمپانی شما وجود دارد.

6 - راز مدیریتی ششم: كارمندانی تربیت كنید كه در ارزشهای كمپانی سهیم باشند؛ یعنی از آنها تعهدات لازم را گرفته و در ارزشهای كمپانی سهیمشان كنید. یك مدیر خوب، مسئولیتها را برعهده می گیرد، اما درعین حال به كارمندانش این امكان را می دهد كه خودشان درباره امور مختلف تصمیم گیری نمایند. كارمندانی را كه به ارزشهای كمپانی اعتقاد ندارند اخراج كنید، حتی اگر عملكرد بسیار خوبی داشته باشند. این یكی از سخت ترین كارهایی است كه یك مدیر باید انجام بدهد.

- مشتعل شدن یك انقلاب (استراتژی هایی در قبال تغییرات)

7 - راز مدیریتی هفتم: تجارت خود را با یك نگاه تازه موردبررسی قرار دهید و تصمیم بگیرید چه چیزهایی باید تعمیر شوند، چه چیزهایی باید پرورش داده شوند و چه چیزهایی باید كنار گذاشته شوند.
دستورالعمل های ولش: باید فاكتورهایی كه در تجارت شما تاثیرگذار هستند دقیقاً موردبررسی و زیرنظر قرار دهید. به طور منظم بازرسی هایی را از امور تجاری خود انجام بدهید تا از سلامت آنها اطمینان حاصل كنید. پیروی از دستورالعمل های قدیمی و معمول، نسخه ای است كه شكست شما را تضمین می كند. براساس واقعیت های امور تجاری و بازارهای مربوط به آنها، تصمیمات جسورانه بگیرید و هیچ هراسی به خود راه ندهید.


8 - راز مدیریتی هشتم: شماره 1 یا شماره 2 بازار مربوط به خود باشید و همواره به ارزیابی شرایط بازار ادامه دهید. برندگان واقعی كسانی هستند كه اطراف خود را خوب بگردند و با سازمانهایی كه رشد خوب و مناسبی دارند به شراكت بپردازند و همواره بر شماره 1 یا شماره 2 بودن در تجارت و بازار مربوط به خود پافشاری نمایند.

9 - راز مدیریتی نهم: تقلیل نیرو و كوچك سازی را شروع كنید،‌ پیش از آنكه خیلی دیر شود. هرگز براساس رأی گیری از افراد رهبری نكنید. به خاطر داشته باشید كه كوچك سازی امروز ممكن است باعث عدم بروز مشكلاتی پیچیده تر در آینده شود.

10 - راز مـــدیریتی دهم: به منظور انجـام جهش های كوانتومی از كسب مالكیت شركتهای دیگر استفاده كنید. از انجام جهش های كوانتومی حتی اگر برخلاف فرهنگ حاكم بر كمپانی بود هراس نداشته باشید. كسی كه تردید داشته باشد باخته است، تفاوت بین شكست و پیروزی در سریع عمل كردن است.


11 - راز مدیریتی یازدهم: فرهنگ آموزشی اول: از نامحدود بودن و قدرتمندسازی جهت پرورش فرهنگ آموزش، استفاده كنید. هر كمپانی كه به دنبال عقاید خوب نباشد و با ایده های جدید، برخورد باز و آزادی نداشته باشد باید مطمئن باشد كه عقب خواهدماند و بقای آن به خطر خواهد افتاد. اطمینان داشته باشید كه ایده های ارزشمند حتماً به مرحله اجرا خواهند رسید. از تبادل ایده ها و عقاید در داخل كمپانی خودتان غفلت نكنید.

12 - راز مدیریتی دوازدهم: فرهنگ آموزشی دوم: ایده های خوب را بدون توجه به اینكه از كجا آمده اند، در امور تجاری خود به كار گیرید. ولش همــواره تمایل داشت تا رمز موفقیت و بی نظیر بودن جنرال الكتریك را در فرهنگ آموزشی آن بداند. مزیت رقابتی نهایی یك كمپانی در توانایی یادگیری و تبدیل آموخته ها به عملكردهای مناسب و به كارگیری آنهاست.

دستورالعمل های ولش: جستجوی ایده های جدید را یكی از اولویت های كارمندان خود قرار دهید. به كارمندانی كه به مبادله دانش و اطلاعات خود می پردازند، پاداش بدهید.


13- راز مدیریتی سیزدهم: برندگان بزرگ در قرن بیست ویكم، جهانی هستند. ایده داشتن یك كمپانی جهانی بی معنی است. امور تجاری جهـــانی هستند، نه كمپانی ها. ولش توصیه می كند كه عادت كنید به فراسوی مرزهای داخلی بیندیشید. برای كسب موفقیت در بازارهای خارجی پایگاههای داخلی خود را استحكام ببخشید.

- بركناری عنصر مدیریت (رازهایی كارآمد درجهت ایجاد یك سازمان نامحدود)


14 - راز مدیریتی چهاردهم: لایه زدایی كنید و خود را از بخشهای بیهوده رها نمایید. لایه زدایی به جسارت و جرأت زیادی احتیاج دارد. این روشی است كـــه باعث می شود تا كارمندان رده های پایین تر از شر كارهای اداری و امور دفتری بی معنی خلاص شوند. لایه زدایی را از طریق بركنار كردن لایه هایی آغاز كنید كه فكر می كنید هیچ ارزش افزوده ای را به روند كارها اضافه نمی كنند.


15 - راز مدیریتی پانزدهم: كارایی را ازطریق رازهای S(سرعت، ساده سازی، اعتماد به نفس) بالا ببرید. برای سادگی و ساده بودن - مخصوصاً در سازمانهای بزرگ - اعتماد به نفس زیادی لازم است. بوروكراسی توسط سرعت به خطر می افتد و از سادگی نیز متنفر است. یكی از سخت ترین وظایف هر مدیر این است كه به سطحی از اعتماد به نفس برسد كه از سادگی و ساده رفتار كردن هیچ واهمه ای نداشته باشد. راه به وجود آوردن اعتماد به نفس این است كه فرایندی را طراحی كنیم كه به افراد امكان صحبت كردن با یكدیگر و اعتمادكردن به همدیگر را بدهد.


16 - راز مدیریتی شانزدهم: مانند یك كمپانی كوچك رفتار كنید. كمپانیهای كوچكتر سرعت حركت بالاتری دارند. آنها عواقب دودلی را به خوبی می شنـــــاسند. چیـــزی كه ما برای به دست آوردنش سخت تلاش می كنیم، همان روحیه است كه بر یك كمپانی كوچك حاكم است. مـــا می خواهیم روحیه و سرعت كمپانی های كوچك را درون كمپانی بزرگ خودمان به كار گیریم. ولش توصیه می كند كه هرگز اجازه ندهید كه خاصیت ها و صفات بزرگ شدن بر شما چیزه شود، بزرگتر شوید، به كار خودتان وسعت بیشتری بدهید و دامنه فعالیتها را گسترده تر نمایید، اما روحیه یك كمپانی كوچك و سریع و چالاك را در خودتان حفظ كنید.


17 - راز مدیریتی هفدهم: مرزها و محدودیتها را برطرف كنید. جك ولش همواره بر «نامحدود بودن» تاكید داشت. او می گفت كمپانی نامحدود، یعنی یك كمپانی كه در آن دیوارهای موجود بین افراد داخلی و همچنین بین سازمان و طرفهای تجاری خارجی نابود شوند. نامحدود بودن به ما این اجازه را می دهد كه با هم شوخی كرده و از مصاحبت و همكاری با هم لذت ببریم. یك سازمان باید دارای فضایی غیررسمی، بسیــــــار راحت و سرشار از حس اعتماد باشد.


18 - راز مدیریتی هیجدهم: انرژی كارمندان خود را رها كنید. اگر می خواهید سرعت عمل بیشتری داشته باشید و كارایی بهتری پیدا كنید و در عرصه رقابت با قدرت ظاهر شوید، می باید انرژی خفته در افرادتان را بیدار نمایید.


دستورالعمل ها: كارایی افراد را ازطریق درگیر كردن آنها با امور مختلف مربوط به كارشان بالا ببرید. كارمندان شركت را به صاحبان شركت تبدیل كنید. صاحبان شركتها نقش بسیار مهمتـــری در تصمیم گیری های شركت ایفا می كنند.


19 - راز مدیریتی نوزدهم: به افرادی كه واقعاً كارها را انجام می دهند، گوش فرا بدهید. علاقه و تمایل به استفاده از خلاقیت نیروها، شنیدن ایده های جدید واجرای این ایده ها در سراسر كمپانی، ما را به سمت یك برنامه كه آن را «تمرین تدبیر» نامیدیم، رهنمون ساخته است. جك ولش امیدوار بود كه برنامه «تمرین تدبیر» چهار هدف مهم را برای شركتش به ارمغان آورد: حس اعتماد و اطمینان را در میان كارمندان توسعه دهد، كارمندان را قدرتمند سازد، كارهای غیرضروری را حذف كند، فرهنگ جنرال الكتریك را انتشار دهد.


20 - راز مدیریتی بیستم: نزد كارمندان خود بروید و به تمام سوالاتشان پاسخ دهید. مهمترین وظیفه ای كه یك رهبر به دوش دارد این است كه به دنبال صدا و ارزش و اعتبار كارمندان خود باشد، برای آنها ارزش قائل شود و به رشد و پرورش آنها بپردازد. ولش می گوید به دنبال رفتارهایی باشید كه ممكن است در گذشتـــــه مناسب و خوب بوده اند، اما درحال حاضر اشتباه بوده و ارزشی ندارند، آنها را پیدا كنید و از بین ببرید.
21 - راز مدیریتی بیست ویكم: بسط پیدا كنید، هرچقدر كه می توانید اهداف خود را بیشتر نمایید. افرادی كه بدون حدومرز به كارهایشان سرعت می بخشند و رؤیاهای خود را بسط و گسترش می دهند، از قدرت نامحدودی برای تقویت امـــــــور و بهبود كارها، برخوردار می باشند. ولش درباره گسترش دهی معتقد است كه: در یك سازمان نامحدود و بدون حدومرز كه گرایش به سمت سرعت دارد، تعیین اهداف مشخص و قابل دسترس، یك نقطه ضعف محسوب می شود... در یك كمپانی كه اكنون به جای تنبیه كردن كاستی ها و عملكردهای ضعیف بـــــه سمت هدفهای گسترش یافته می تــــازد، تعیین این اهداف و برداشتن جهش های كوانتومی درجهت رسیدن به آنها باید یك واقعه روزمره باشد.

-          نسل بعدی مدیریت (مفاهیمی جهت دستیابی به یك نرخ رشد دورقمی و تقویت آن)


22 - راز مدیریتی بیست ودوم: كیفیت را به عنوان اولویـــت اول خود قرار دهید. همان گونه كه بی حدومرز بودن برای ما مشخص می كرد كه چه رفتاری باید داشته باشیم، كیفیت شش سیگما هم برای ما مشخص می كند كه چگونه باید كار كنیم.


دستورالعمل ها: كیفیت محصولات و فرایندهای موجود در كمپانی شما، تعیین كننده میزان موفقیت كمپانی شما می باشد. كیفیت كالاهای شما باید آنچنان در موفقیت مشتریانتان مهم باشد كه شما به عنوان تنها گزینه ارزشمند در ذهن آنها ماندگار شوید.


23 - راز مدیریتــــی بیست وسوم: كیفیت را بـه عنوان وظیفه شغلی همه كارمندان در بیاورید. جك ولش عقیده داشت كه برنامه شش سیگما، بزرگترین فرصت برای رشد است، سوددهی ما را افزایش می دهد و ما را به بیشترین و بالاترین حد رضایت شغلی كارمندان در طول تاریخ كمپانی خواهدرساند.
هدف جنرال الكتریك در اجرای برنامه شش سیگما این بود كه میزان عیب و نقص را درهریك میلیون محصول یا فراینـد، به كمتر از 4 مورد برساند (میانگین صنعتی در این زمینه چیزی بین 50/000 تا 100/000 مورد بود). ولش بر این باور بود كه كیفیت در درجه اول به نفع مشتریان است. اگر مشتریان متوجه نشوند كه بیشترین سود بهبود كیفیت در جنرال الكتریك متوجه آنان است، تمام این تلاشهـا بی ارزش خواهدبود.


24 - راز مدیریتی بیست و چهارم: اطمینان حاصل كنید كه همه افراد می دانند شش سیگما چگونه عمل می كند. جنرال الكتریك پنج معیار را برای ردیابی مسیر حركت و برآورد میزان موفقیت در طرحهای شش سیگما برای خود طراحی كرد كه عبارتند از: رضایت مشتری، هزینه و خسارت پایین بودن كیفیت، كیفیت ارائه كنندگان مواداولیه، كارایی داخلی، طرحهای تولیدی، ولش صراحتاً می گفت: در قرن بیست ویكم ما افرادی را كه كیفیت گرا نباشند و ذهن خود را براساس پرداختن به كیفیت برنامه ریزی نكرده باشند، نه استخدام و نه حفظ می كنیم.


25 - راز مدیریتی بیست و پنجم: اطمینان حاصل كنید كه مشتریها، كیفیت بالای كالاها را احساس می كنند. ولش می گوید برنامه شش سیگما از یك برنامه بهبود كیفیت تبدیل به یك برنامه بهبود كارایی گردید و سپس تبدیل به برنامه بهبود رضایت خاطر مشتریان شد و سپس تبدیل به برنامه تغییر DNA و اصول بنیادین كمپانی جنرال الكتریك گردید.

26 - راز مدیریتی بیست و ششم: تجارت خدمات خود را پرورش دهید، چرا كه موج آینده در این امور می باشد. شما باید با بخش خدمات به عنوان بازار اصلی و اولویت اول شغل خود برخورد نمایید. كمپانی شما می تواند ازطریق تمركز بر بخش خدمات، بازارهای خود را چندین برابر گسترش دهد. با حداكثر سرعت ممكن به بخش خدمات وارد شوید.


27 - راز مدیریتی بیست وهفتم: كمپانی خود را به یك كمپانی الكترونیكی تبدیل كنید. حركت به سمت اینترنت و تجارت الكترونیك، چهارمین اقدام مهمی بود كه ولش انجام داده بود. این چهار اقدام عبارت بودند از: تمرین تدبیر، جهانی شدن، كیفیت شش سیگما، تجارت الكترونیك.


28 - راز مدیریتی بیست و هشتم: امور تجاری فعلی خود را به صورتی درآورید كه ازطریق اینترنت قابل دسترسی باشند.


دستورالعمل ها: مدل های تجاری خود را با اینترنت منطبق نمایید. شما برای استفاده از اینترنت، نیاز به مدل های تجاری جدید ندارید.


29 - راز مدیریتی بیست ونهم: از تجارت الكترونیك برای زدن ضربه نهایی به پیكره بوروكراسی استفاده نمایید. ولش درباره اینترنت می گفت این بزرگترین انقلابی بود كه تاكنون دیده ام. این كار، بسیار هیجان انگیز بود. این پدیده به كارها سرعت می بخشد و بهره وری را در بخش خرید و فروش افزایش می دهد.

مطالب عنوان شده در كتابی تحت عنوان بهبودی یا نابودی آورده شده است كه یك فرایند مرحله به مرحله از ابتدای راه با ولش همراه شده و اقدامات او را به ترتیب در 29 فصل، تحت عنوان رازهای مدیریتی به تصویر كشیده است. از آنجا كه این كتاب كلیه نوآوری ها و ابتكارات مدیریتی جك ولش را از سال 1981 تا 2001 شامل می شود، می توان گفت كاملترین كتابی است كه تا به حال درباره اصول مدیریت ولش تدوین شده است.

اسلاتر نویسنده كتاب حاضر كه بارها جلسات متعددی را درباره طرز تفكر و روشهای خاص مدیریتی جك ولش با او داشته معتقد است كه این كتاب، كاملترین كتابی است كه تا به حال درباره اصول مدیریتی ولش نگاشتــــه شده است.

نظرات() 
buy cials online
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:47 ب.ظ

You actually suggested this very well.
cialis professional from usa generic low dose cialis buy brand cialis cheap cialis for sale south africa cialis 5 mg buy viagra vs cialis vs levitra online cialis cialis daily cialis 30 day sample venta de cialis canada
buy cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:14 ق.ظ

Whoa a lot of fantastic info!
tarif cialis france cialis daily tadalafil generic cialis coupons 5 mg cialis pharmacie en ligne tadalafilo we like it safe cheap cialis fast cialis online prezzo di cialis in bulgaria cialis 5 mg para diabeticos
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:57 ق.ظ

Kudos! I appreciate it!
cialis kaufen wo cialis 05 acquistare cialis internet cialis online napol effetti del cialis cialis baratos compran uk cialis 30 day sample click here to buy cialis cialis mit grapefruitsaft can i take cialis and ecstasy
buy cialis uk
سه شنبه 13 آذر 1397 09:23 ب.ظ

This is nicely expressed! .
cialis venta a domicilio how much does a cialis cost cilas we choice cialis pfizer india only best offers cialis use the best choice cialis woman cialis generico en mexico cialis kaufen bankberweisung cialis 200 dollar savings card cialis generico in farmacia
Cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 10:33 ق.ظ

Nicely put, Kudos!
cialis prezzo di mercato online cialis cialis great britain cialis pills cialis 5 mg para diabeticos does cialis cause gout cialis in sconto cialis wir preise cialis 05 cialis for bph
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 10:49 ب.ظ

Superb tips. Appreciate it!
viagra vs cialis cialis soft tabs for sale buy cialis online sublingual cialis online cialis 5 mg funziona generic cialis with dapoxetine cilas cialis dosage amounts where to buy cialis in ontario cialis coupons
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 10:01 ق.ظ

Whoa plenty of superb knowledge!
cialis qualitat cialis 20 mg effectiveness only now cialis 20 mg generic cialis 20mg uk cialis price in bangalore cialis purchasing we use it cialis online store buy name brand cialis on line cialis 200 dollar savings card only now cialis 20 mg
buy cialis delhi
یکشنبه 11 آذر 1397 10:17 ب.ظ

Thanks! Useful stuff.
sialis online prescriptions cialis click now cialis from canada cialis prices in england click now cialis from canada low dose cialis blood pressure cialis vs viagra buy online cialis 5mg non 5 mg cialis generici cialis cipla best buy
buy cialis online safely
یکشنبه 11 آذر 1397 09:22 ق.ظ

Terrific material. With thanks.
cialis generico cialis 5 mg scheda tecnica cialis pas cher paris generic cialis pro cialis super acti buy cialis online legal brand cialis nl interactions for cialis legalidad de comprar cialis generic cialis
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 10:28 ب.ظ

Nicely put, With thanks.
buy cialis only best offers cialis use tadalafil 20mg cialis manufacturer coupon cialis pills price each cialis price in bangalore cialis kamagra levitra generic cialis in vietnam comprar cialis 10 espa241a american pharmacy cialis
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 09:09 ق.ظ

This is nicely expressed. !
cialis 30 day trial coupon opinioni cialis generico where to buy cialis in ontario buy cialis cialis efficacit il cialis quanto costa cialis uk chinese cialis 50 mg click now cialis from canada cialis kaufen bankberweisung
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 09:55 ب.ظ

Amazing information. Regards!
female cialis no prescription cialis online nederland price cialis best cialis en mexico precio cialis rezeptfrei sterreich price cialis best cialis uk generic cialis soft gels cialis 20 mg cost cialis prices
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 10:00 ق.ظ

Truly a good deal of awesome facts!
low dose cialis blood pressure buying brand cialis online cialis sicuro in linea free cialis cialis sale online generic low dose cialis generic cialis soft gels dose size of cialis tadalafil cialis cost
Online cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:57 ب.ظ

You made the point.
cialis online cialis generico postepay generic cialis review uk cialis super kamagra cialis rckenschmerzen order cialis from india cialis rckenschmerzen cialis generisches kanada cialis price in bangalore enter site natural cialis
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:37 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it!
we like it cialis price cialis 5 mg para diabeticos we recommend cialis info cialis e hiv cialis online cialis generisches kanada cialis sans ordonnance sialis cialis 5 effetti collaterali free generic cialis
Cialis prices
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:54 ب.ظ

Kudos. Loads of posts!

generic cialis pro look here cialis cheap canada warnings for cialis no prescription cialis cheap safe site to buy cialis online cialis ahumada acquistare cialis internet order cialis from india price cialis best only now cialis for sale in us
Cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:55 ق.ظ

Really a lot of beneficial information.
achat cialis en suisse sialis cialis 5 effetti collaterali sialis legalidad de comprar cialis cialis 10mg prix pharmaci enter site very cheap cialis enter site natural cialis chinese cialis 50 mg callus
Cialis canada
دوشنبه 9 مهر 1397 05:15 ب.ظ

Thanks. I like it.
cialis in sconto cialis pills price each cialis daily new zealand cialis dose 30mg cialis generico lilly comprar cialis navarr cialis generico in farmacia effetti del cialis cialis generico online cialis venta a domicilio
online pharmacies
یکشنبه 1 مهر 1397 03:14 ب.ظ

Thanks. A good amount of write ups!

online pharmacies of canada canadian online pharmacies rated drugstore online shopping reviews canada online pharmacies legitimate discount canadian pharmacies canada medication drugs for sale the best canadian online pharmacies online canadian discount pharmacies drugs for sale in canada
viagrayosale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 10:54 ق.ظ

Beneficial stuff. Thank you!
we recommend cheapest cialis 200 cialis coupon effetti del cialis american pharmacy cialis dose size of cialis cialis 5 mg para diabeticos overnight cialis tadalafil cost of cialis cvs cialis side effects cialis super kamagra
http://buycialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:34 ب.ظ

Incredible all kinds of valuable information!
effetti del cialis no prescription cialis cheap cialis savings card buying cialis overnight cialis para que sirve tadalafil generic tadalafil 10 mg cialis authentique suisse cialis herbs chinese cialis 50 mg
http://cialisiv.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:30 ب.ظ

Appreciate it, Plenty of material.

when will generic cialis be available india cialis 100mg cost cialis authentique suisse cialis italia gratis cialis usa cost buy cialis online cheapest cialis super acti only best offers cialis use cialis 30 day sample cialis farmacias guadalajara
http://viabiovit.com/viagra-street-price.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:45 ق.ظ

Whoa a lot of fantastic advice.
viagra online can u buy viagra over the counter how to buy viagra without a prescription cheap viagra pharmacy get viagra viagra pill generic viagra purchase viagra online prescription buy generic viagra online buy super viagra
babecolate.com/buy-real-cialis-online-only-from-canada-and-uk.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:16 ق.ظ

Kudos. Plenty of write ups!

buy cialis online legal generic cialis pill online order a sample of cialis generic cialis in vietnam how do cialis pills work generic cialis 20mg tablets the best site cialis tablets cialis tablets for sale buying cialis on internet cialis et insomni
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:25 ب.ظ

Fantastic postings, Regards!
cialis generico in farmacia cialis 10mg prix pharmaci only best offers cialis use cialis coupons order generic cialis online cialis rckenschmerzen cialis 50 mg soft tab we use it cialis online store cialis 20 mg cut in half cialis arginine interactio
Viagra from canada
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 04:48 ق.ظ

Many thanks. Terrific stuff!
viagra buy viagra pharmacy online viagra prescription viagra uk how to buy generic viagra online buy viagra online without prescription with overnight delivery viagra buy online can you purchase viagra online how old do you have to be to buy viagra pharmacy buy online uk viagra viagra buy no prescription
Cialis prices
جمعه 3 فروردین 1397 07:16 ق.ظ

You actually said that very well!
cialis generisches kanada deutschland cialis online best generic drugs cialis achat cialis en itali we like it cialis soft gel cialis 30 day sample cialis australia org cialis super kamagra cialis kaufen bankberweisung cialis free trial
What is the Ilizarov method?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:56 ق.ظ
Outstanding story there. What happened after? Good luck!
http://maynardgulling.hatenablog.com/entry/2015/01/01/225245
شنبه 31 تیر 1396 01:06 ب.ظ
Good post however , I was wondering if you could write
a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit more.

Thank you!
http://zanawallaert.hatenablog.com/
پنجشنبه 29 تیر 1396 05:13 ق.ظ
Hi, I read your new stuff on a regular basis. Your writing style is witty,
keep up the good work!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :